Helyzetjelentés az energiairányítás jelenéről és prognosztizálható jövőjéről

ID 10014612Magyarországon pillanatnyilag kevésnek mondható azon szervezetek száma melyek energiairányítási rendszerszabványt használnak. Szakemberek azonban energiaügyi tanúsítványok emelkedését várják párhuzamosan többi minőségirányítási rendszerrel. Röviden foglaljuk össze, milyen részterületeken nyújthat segítséget az új rendszer. Először is friss, releváns adatok nyerhetők az energiahatékonyságról. A vállalatok így képet kapnak az energiafelhasználásukról és az  energiafogyasztásukról. Az eredmények felhasználásával pedig új dimenziók nyílnak az előirányzatok tervezésében, valamint tartásában, a követelmények teljesítésében és a vállalati energiapolitika hatékony művelésében.

 
Kik lehetnek a fő felhasználok?

A 2012-ben kiadott ISO 50001 térnyerését az alábbi cégeknél várják. Elsősorban azon cégek fogják integrálni rendszerükbe az energiairányítási szabványokat, amelyek már több éve használnak sikerrel minőség- vagy környezetmenedzsmentet. Ők mivel már élvezik ezeknek az előnyeit, elkötelezetten fogják használni az új szabványokat.

A következő réteg a nemzetközi vállalatok. Őket igazándiból a rendszer folyamatos ellenőrzéseiből fakadó informáltság, kontrolláltság, kiértékeltség vonzza majd, természetesen a csökkenő kiadások mellett. A tanúsítás és az auditok révén mindig naprakész és hiteles adatokkal rendelkezhet a top menedzsment az anyacége és - akár több száz kilométeres távolságban lévő – leányvállalatainak energetikai helyzetéről.

Fontos szempont lesz a költségek leszorítása és a rendszer értelemszerűsítése az önkormányzatoknál. Egy-egy regionális központhoz intézmények tucatjai tartoznak, az ő irányításuk, kommunikációjuk nagyban optimalizálható a megfelelően kialakított irányítási rendszerrel. Az energiairányítási intézkedésektől az energiateljesítmény javulása, a kiadások lefaragása. Az önkormányzatok energetikai menedzsmentjére számos példát és összefogást látunk. Utóbbira példa a 2006-ban alakult Energiahatékony Önkormányzatok Szövetsége. A jelenleg 21 tagot számláló szakmai szövetség célja, hogy előre mozdítsa az önkormányzatok hatékony energiagazdálkodási gyakorlatát. Az előnyöket látva remélhetőleg a jövőben bővülni fog ez a létszám és egyre több önkormányzat érzi elérkezettnek az időt egy jól megkonstruált energiairányítási rendszer bevezetésére – egy arra alkalmas szakember segítségével.

Előnyökről röviden

Összefoglalva az eddigieket azt mondhatjuk, hogy az energiaügy lényegében környezettudatossági, társadalmi érdekből és pénzügyi - fenntartási költségek csökkentése, pályázatok elnyerése - miatt lehet fontos szervezeteknek működésében. Persze nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mindezek csak egy helyesen, értő módon, szakmailag kifogástalanul megalkotott irányítási szisztémával érhetnek célt.