Lemaradásban a magyar vállalatok

monitoriEgy friss felmérés szerint a magyar tulajdonú vállalatok feleannyira hatékonyak a termelésben, mint a magyarországi külföldi tulajdonú cégek.


A Top200 Konferencián elhangzó Corvinus-Bisnode tanulmány kimutatta a magyar menedzsmentű szervezek 2-2,5-szörös munkaerővel képesek ugyanannyi hozzáadott értéket előállítani, mint a külföldi tulajdonú nagyvállalatok. Az előadás utáni beszélgetésekből kiderült, hogy nem – csak - a magyar dolgozók munkakedvével van a probléma. A munkaidők itthon jellemzően még hosszabbak is. A termelési különbségek igazi okai az innovációs ráfordítások, a tudásbázis hiánya. Lényeges továbbá a szűk(ebb) piacok hatása, mely szolidabb termelési mennyiséget és árrést eredményez, így lemaradást generálva a hazai nagyvállalatoknak.


Mégis lehetnek sikerek

A tanulmány 2010 és 2014 között nagyvállalatokat vizsgálva arra jutott, hogy csak a 25% fölötti exportaránnyal rendelkező cégek tudtak kiemelkedően teljesíteni. E vállalatok négy év alatt negyedével növelték profitjukat. Termelési mutatóik 38%-os javulást mutattak.

Gondok a magyar ugaron

Megtudtuk, hogy a multi cégek háza tájékán hajlandóság mutatkozik a hazai beszállítókkal történő kooperáció elmélyítésére, azonban a magyar cégek technológiai, minőségbeli, méretbeli és humánerőbeli lemaradása ezt nem teszi megvalósíthatóvá. A szakemberek a fejlődés lehetőségét a képzésben, a hatékonyabb szervezés, és az optimalizált folyamat irányítási rendszerekben látják.