Kihívások előtt az élelmiszerbiztonság

noodles 516635 640Napjainkban egyre több kutatóközpont foglakozik az élelmiszeripar, nélkülözhetetlenségénél fogva, mindent behálózó egységeinek minőségi vizsgálatával, közös platformra hozatalán. A nemzetközi láncok és regionális csoportosulások eltérő szabályozásai nem egyszer képeznek szakadásokat a biztonsági kihágásokat felfogni hivatott védőhálókon. A nagy vállalatok kartellezései és a kicsik – sokszor a köztörvényesség határait kimerítő - kihágásai nagyfokú bizalmatlanság kialakulásához vezettek a civil és a köz szférában, a személyek egészségét veszélyeztető eseteknél pedig a létfenyegetettség közhangulata üti fel a fejét egyre gyakrabban.


Önmagában a termelési, ipari fejlődés szükségessé teszi a globalizált kommunikációt és szabványrendszert. A földrajzi meghatározottságokat is szem előtt tartó keretrendszer ugyanolyan lényeges, mint ezek nemzetközi összehangolása. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy az élelmezés, élelmiszer létszükséglet voltából kifolyólag mennyire kényes is a téma. A szegmens tudományos figyelmének központjában manapság a minőség, az információ és a kockázat irányítás tanulmányozása került a leginkább.

Visszaélések züllesztik mind a termelők, mind a kereskedők ágazaton belüli és kívüli megítélését. A különböző országok eltérő politikai vezetései nem tudják megvalósítani az agrárium, a feldolgozó ipar támogatását és a kereskedelmi ösztönzést, úgy, hogy ez mind a két félnek az érdekét szolgálja és még a vevők is jól járjanak.

Tudományos trendek és törekvések az élelmiszerbiztonság témájában

A tudományos dialógusokban állandósulni látszik a műszaki-menedzseri alapállás, kutatói szemlélet. Globális célokat kitűzve munkálkodnak, nagyrészt a minőségirányítás, információmenedzsment, folyamatszabályzás és kockázatmenedzsment szisztémáin. Az élelmiszeripar létfontossága miatt a gazdasági élet szinte minden szegmensében valamilyen formában jelen van, így a fejlesztések is holisztikus szemléletet követelnek meg.

Az elméletek felülvizsgálatainál multidiszciplináris megközelítés szükséges, magába foglalva a közgazdaságtól kezdve a műszaki tudományokon keresztül a társadalom-tudományos szemléletek bizonyos részeit és eredményeit.

A gyakorlati módszereknek az élelmiszer ágazat összefüggései és szofisztikált hálózatrendszere okán fel kell használnia a legújabb matematikai és számítástechnikai rendszer és hálózat elméleteket. Így a valóságoshoz minél hasonlatosabb, összetettebb, integrált modellek alkothatóak meg.

Majd ezen szisztémák folyamatos kontrollingja a következő lépés, mivel az új technológiák,a kínálat és kereslet kiszámíthatatlan alakulásai, a változó körülmények szinte naponta küldenek nyugdíjba irányítási elméleteket.
A minőségi javulás egyik origóját a munkaerő szakképzése jelenti. Erre az élelmiszer ágazatot felülvizsgáló tanulmányok, elméletek is rendszeresen kitérnek. Átfogó, a termelés legelejétől a vásárlás és fogyasztás utáni vevői elégedettséget mérő részfolyamatokig szükséges az oktatási rendszer újragondolása és elmélyítése, szintén egységes nemzetközi szabályozási kereteket szem előtt tartva.

Bizonytalan eredet

Olyan rendszer kidolgozása szükséges, melyben egyértelműen azonosíthatóak a források és ezen rendszer elemei a világ bármely pontján evidensek. Az élelmiszeriparban használatos minőségrendszerek és védjegyek elméletileg a fogyasztók felé szavatolnak garanciát a jobb minőségről. Ezek rendszere – a gyakorlat szerint – főleg vállalatközi szinteken működik. A hétköznapi vásárlóknak lényegében vajmi kevés kapaszkodó kínáltatik az élelmiszerek minőségi eligazodását illetően.
folyt. köv.