ISO 50001 Energiairányítási szabvány

Forrás: isoszakerto.hu/tudaskozpont

Egy alapot ad a cégre szabott megoldás kialakításához. Elsősorban az energiahatékonyság szabályozását, az energiafelülvizsgálatok alapján tett intézkedéseket, célok kialakítását vagy újragondolását jelenti, valamint az energiatudatos szemlélet kialakítását a cégen belül is.
 
A szabvány szándékosan általános
Mivel a vállalkozások (vagy intézmények) egymástól eltérően működnek, más eszközöket, módszereket kell alkalmazniuk ahhoz, hogy hatékony energiairányításuk legyen.

Így az ISO 50001 szabvány szerinti energiairányítás nem jelentheti minden cégnek ugyanazt. A követelmények alkalmazásának módja, irányítása és ellenőrzése is több tényezőtől függ. Ezért a leghatékonyabban és leggyorsabban akkor érhet el energiahatékonyságot, ha sablonok helyett, cégre-szabott, egyéni tervet és intézkedéseket vezet be.

Tehát ott, ahol az energiairányítási rendszer nem hozza meg a várt eredményeket, ott felül kell vizsgálni és újra kell gondolni az alkalmazott módszereket és a létrehozott szabályokat!

Előírások, alapelvek
A követelményeket teljes részletességében az MSZ EN ISO 50001:2012 szabványban el is olvashatod. A magyar nyelvű szabványt a Magyar Szabványügyi Testületnél tudod megvásárolni, de online meg is rendelheted a weoldalukon. Miután megismerted a szabványt, elolvastad, megpróbáltad értelmezni, nézzük meg, mit kell szem előtt tartanod ahhoz, hogy megalapozd Céged helyes energiairányítási rendszerét.
Az irányelv a PDCA ciklusra épül. 

Főbb lépések az Energiairányítási rendszer kialakítása során

• El kell végezni egy energia szempontú felmérést (ehhez lehet, hogy energetikai szakember megbízására lesz szükséged)
• Meg kell határozni teljesítménymutatókat, amellyel kontrollálni tudja a változásokat
• Konkrétan meg kell tervezni, hogy a kiindulási értékekhez képest, milyen változást és fejlődést akar elérni, ezeket hogyan fogja megvalósítani.
• Azokat a változtatásokat, amelyeket be fog vezetni a napi működésbe, elő kell írni és le kell szabályozni, hogy a munkatársak számára is egyértelműek legyenek a feladatok.
• Be kell vezetni a gyakorlatba az energiahasználattal kapcsolatos döntéseket, szabályzatokat, tudatosítani kell a kollégákban, hogy milyen teendőjük és szerepük van a mindennapi munkájuk során
• Rendszeresen ellenőrizni kell a bevezetett módszerek, eszközök eredményességét, hogy megtudhassuk, milyen hatékonyak és hogy a korábban meghozott döntések, közelebb visznek-e a célok teljesüléséhez?
• Azokat a lépéseket, amelyek egyáltalán nem vagy csak kis mértékben hatékonyak, meg kell változtatni, módosítani kell.Tanúsítványával bizonyítsa be, hogy vállalkozása hatékonyan kezeli az energiafelhasználást, csökkenti a károsanyag-kibocsátását, és azon dolgozik, hogy megfeleljen a környezetvédelmi céloknak.

(kép forrása: http://cdn.grid.fotosearch.com/CSP/CSP914/k9149401.jpg)