10 dolog, amit csak kevesen tudnak az Apple „űrhajójáról”

A cupertinói cég szupermodern irodaháza nemsokára elkészül. Az ambiciózus projektet az azóta elhunyt cégvezető, Steve Jobs kezdeményezte. Az Apple Campus úgy fog kinézni, mint egy csupa üveg ufó, amely leszállt a kaliforniai vidéken. A Business Insider összegyűjtötte, mit érdemes tudni a csodapalotáról.

1. Jobs ezt is kitalálta

Halála évében Steve Jobs maga mutatta be az épület terveit a cupertinói városi tanácsnak. Egyetlen célja az volt, hogy létrehozza a világ legjobb irodáját. Bő öt évvel később az Apple gőzerővel dolgozik a megvalósításon, és bár az űrhajóiroda csak 2017-ben nyitja meg a kapuit, Jobs szelleme ott lesz minden négyzetméteren. 2009-ben ugyanis, amikor személyesen megkereste Norman Foster építészt, ragaszkodott hozzá, hogy a tervezésben részt vegyen. „Az egyik legemlékezetesebb pillanat az volt, amikor Steve azt mondta: ’ne úgy gondolj rám, mint egy ügyfélre, hanem úgy, mint a csapatod egy tagjára’” – emlékezett az építész.

2. Kisvárosnyi ember dolgozik majd benne

Az Apple-űrhajó több mint 260 ezer négyzetméternyi alapterületű lesz, kerülete közel egy teljes mérföld. Az üvegfalú épületben hatalmas nyitott terek erősítik majd a csapatszellemet és a közös munkát, a dolgozók pedig több mint 7700 négyzetméteren tárgyalhatnak és pihenhetnek. Az épületben több mint 12 ezer Apple-alkalmazott végzi majd a munkáját.

3. A külső falak végig hajlított üvegből készülnek

Méghozzá a világ legnagyobb hajlított üvegtábláiból. Az Apple Campus külső és belső falaihoz több mint 3 ezer hajlított ablaktáblát használnak fel, amelyek lehetővé teszik, hogy a dolgozók a külső panorámában, vagy a kör alakú épület közepén kialakított belső kertben gyönyörködjenek. Az Apple sztárdizájnere, Jony Ive a 60 Minutes című tévéműsorban azt mondta, hogy ezek lesznek a világ legnagyobb hajlított ablakai.

4. A telek 80 százalékát fák borítják majd

Az Apple Campusnak otthont adó telket az építkezés utolsó fázisában fákkal ültetik tele. Az alapterület 80 százalékára jut majd a zöldből, mintegy 7 ezer fának jut így hely az iroda körül. Az Apple által felkért tervezők arra is figyeltek, hogy kifejezetten olyan növényeket válasszanak ki, amelyek képesek alkalmazkodni a klímaváltozáshoz. Így kifejezetten szárazságtűrő, őshonos fajtákat kerestek, amelyek jól bírják a Kaliforniában gyakori aszályokat. Gyümölcsfák is kerülnek majd a területre, amelyek terméseit – sárgabarackot, szilvát, cseresznyét, datolyaszilvát, olívát és természetesen almát – az irodaház kávézójában kínálják majd.

5. Zöldövezet mellé zöld energia is jár

Az Apple Campus 100 százalékban megújuló energiát használ majd, főleg napenergiát és bio-üzemanyagokat. Az irodaház energiaellátásáról több mint 65 ezer négyzetméternyi napelempanel és egy alacsony szén-dioxid-kibocsátású hőerőmű gondoskodik majd. A csúcsidőszakokban a hálózati áramból is merítenek majd, de kizárólag megújuló forrásokra támaszkodva. Az épület hőháztartásáról egy természetes szellőzési rendszer gondoskodik, amely lehetővé teszi, hogy az Apple Campusban az év háromnegyedében ne kelljen bekapcsolni a légkondicionálást. Ezt körülbelül 4300 speciálisan kialakított, üreges betonlap segítségével érik el, amelyek az emeletek padlóit és plafonját alkotják majd. Az Apple így tudja majd betartani azt a vállalását, hogy a Campus megnyitásával nem növeli az üvegházhatású gázok kibocsátását a mostani szinthez képest.

6. Zöld víz

Kaliforniában különös jelentősége van a vízfogyasztás korlátozásának, az Egyesült Államok nyugati parti államában ugyanis olyan súlyos aszályok pusztítanak, hogy a helyi hatóságoknak több ízben is korlátoznia kellett az adófizetők vízfogyasztását. A San Jose Mercury News értesülései szerint azonban az Apple Campus előzetesen becsült, mintegy 594 ezer literes napi vízfogyasztását kizárólag újrafelhasznált vízből fedezik majd.

7. Saját Bubi a kollégáknak

Az Apple szem előtt tartja alkalmazottai egészségét, ezért ezer darab bicikli várja majd őket az Apple Campusban, amelyeket az épületet körülvevő, több mint 70 hektáros területen direkt erre a célra létrehozott bicikliutakon is használhatnak. Emellett több kilométernyi futópályát is létrehoznak, hogy a mozgás szerelmesei is hódolhassanak szenvedélyüknek munka közben vagy után. Az Apple egy 70 millió dollárba kerülő wellness-központot is felhúzott, hogy a munkatársak futás vagy bringázás után regenerálódhassanak.

8. Autómentes tájkép

Az ember- és környezetbarát iroda képét tovább erősíti, hogy az Apple Campus környékéről a lehető legtöbb járművet száműzik. Természetesen egy ekkora irodaház életének szerves részét képezik az autók, ezért valamennyi parkolóhelyet kialakítanak a felszínen, azonban a közel 11 ezer parkoló java része a föld alá kerül. Az Apple emellett gondol a környezettudatos kollégákra is: aki elektromos autóval érkezik, a 300 töltőállomás valamelyikénél parkolhat. Ráadásul ezek csak az eredeti tervek szerinti számok, az Apple vezetői azonban szem előtt tartották egy esetleges későbbi bővítés lehetőségét is.

9. Gyárcsarnoknyi ebédlő

A több mint tízezer embernek valahol ennie is kell. Erre a célra a földszinten egy több mint 5500 négyzetméteres étkező részleget alakítottak ki, amelynek variálható berendezése akár több mint 2 ezer ember egyidejű befogadására is alkalmassá teszi. Emellett több mint 1800 négyzetméternyi pihenőrészt alakítanak ki a félemeleten, valamint 1750 ülőhelyet a teraszon.

10. Mennyibe fog ez kerülni?

Az Apple vezérigazgatója, Tim Cook egy, a 60 Minutesnek adott korábbi interjúban beszélt az új épületről, azt azonban nem volt hajlandó elárulni, hogy cégének mindezért mennyit kellett fizetnie. Annyit árult el, hogy valahol az ötmilliárd dolláros határ közelében kell keresgélni: ez több mint 1430 milliárd forintot jelent.

Forrás:HVG.hu